O nas

Fundacja Fundusz Lokalny w Leżajsku została powołana do życia przez Fundatora - Leżajskie Stowarzyszenie Rozwoju. Zarejestrowana została w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 23.04.2009 roku. Fundacja kontynuuje ideę oraz działalność Funduszu Lokalnego Powiatu Leżajskiego funkcjonującego w strukturach Fundatora od 1999 roku.

Fundacja Fundusz Lokalny w Leżajsku jest niezależną, nie nastawioną na zysk, apolityczną organizacją filantropijną, której celem jest rozwój społeczny oraz poprawa, jakości życia społeczności powiatu leżajskiego i terenów przyległych.

W latach 1999-2020 najpierw Fundusz Lokalny a od roku 2009 Fundacja Fundusz Lokalny w Leżajsku zgromadziła i przekazała lokalnej społeczności kwotę 1 333 550,00 zł w postaci grantów (678 600,00 zł) oraz stypendiów (621 750 zł).

Dzięki tym środkom pomocą w formie stypendiów objętych zostało 684 zdolnych i aktywnych uczniów szkół średnich oraz gimnazjalnych a także studentów. Wsparcie na realizację 265 projektów o charakterze społecznym otrzymały lokalne organizacje pozarządowe oraz grupy mieszkańców.

Misja Fundacji

Misją Fundacji Fundusz Lokalny w Leżajsku jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców regionu w różnych dziedzinach życia społecznego poprzez pozyskiwanie, gromadzenie i efektywną dystrybucję środków finansowych oraz podejmowanie innych inicjatyw zgodnych z celami Fundacji.

Fundacja Fundusz Lokalny w Leżajsku jest otwarta na współpracę, dzieli się posiadaną wiedzą z lokalnym środowiskiem oraz innymi organizacjami działającymi w regionie, w kraju oraz poza jego granicami.

Fundacja Fundusz Lokalny w swoich działaniach kieruje się dobrem społecznym mieszkańców terenu na obszarze działania, przedkładając je nad wszelkie jednostkowe interesy i cele. Fundacja jest niezależna i nie podlega wpływom organizacji politycznych, rządowych czy samorządowych.

Cel działania

Celem Fundacji jest rozwój społeczny oraz poprawa, jakości życia społeczności powiatu leżajskiego i terenów przyległych. Fundacja realizuje swój cel poprzez finansowanie, podejmowanie, rozwijanie i promocję inicjatyw, postaw i działań w następujących obszarach:
  1. pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób,
  2. działalność charytatywna,
  3. podtrzymywanie tradycji narodowej oraz rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej,
  4. ochrona i promocja zdrowia,
  5. działania na rzecz osób niepełnosprawnych,
  6. promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy,
  7. upowszechnianie i ochrona praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn,
  8. działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,
  9. działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
  10. nauka, edukacja, oświata i wychowanie,
  11. krajoznawstwo oraz wypoczynek dzieci i młodzieży,
  12. kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji,
  13. upowszechnianie kultury fizycznej i sportu,
  14. ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego,
  15. przeciwdziałanie patologiom społecznym,
  16. upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działania wspomagające rozwój demokracji,
  17. ratownictwo i ochrona ludności,
  18. pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą,
  19. działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
  20. promocja i organizacja wolontariatu,
  21. działalność wspomagająca technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo inne organizacje pozarządowe.

Raporty